THE WEEK October 01–05

Wednesday, Oct. 01, 2014

NEUE NATIONALGALERIE
“Sticks and Stones. An Intervention” – DAVID CHIPPERFIELD
Exhibition: Oct. 02 – Dec. 31, 2014
Opening Reception: Tuesday, Oct. 01; 8pm
Potsdamer Straße 50 (click here for map)

ESSAYS AND OBSERVATIONS
“E Says / and Bservations”- JEREMIAH DAY
Talk: Wednesday, Oct. 01; 8pm
Maxstrasse 1 (click here for map)

Thursday, Oct. 02, 2014

DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDERUNG
“The Forgotten Pioneer Movement” – LINA ALBRIKIENE, ERIKS APALAIS, BANKLEER, MITYA CHURIKOV, CORO COLLECTIVE, NICU ILFOVEANU, WILHELM KLOTZEK & DAVID POLZIN, MARINA NAPRUSHKINA, CLAUDIA RÖßGER, ZEMAT
Exhibition: Oct. 03 – Nov. 29, 2014
Opening Reception: Thursday, Oct. 02, 2014; 6pm
Bessemerstraße 2-14 (click here for map)

HINTER DEN VÖGELN
“Jetzt und in der Stunde” – ALICJA KWADE, GREGOR HILDEBRANDT
Exhibition: Oct. 03 – 31, 2014
Opening: Thursday, Oct. 02; 5-8pm
St.-Elisabeth-Kirchhof II, Wolkanstraße 66 (click here for map)

GALERIE THOMAS SCHULTE
Solo Show by ROBERT MAPPLETHORPE
Exhibition: Oct. 04 – Nov. 15, 2014
Opening: Thursday, Oct. 02; 7-9pm
Charlottenstraße 24d (click here for map)

CONTEMPORARY FINE ARTS
“Roses and Dreams” – BORDEN CAPALINO
Exhibition: Oct. 04 – Nov. 08, 2014
Opening Reception: Thursday, Oct. 02; 6-8pm
Am Kupfergraben 10 (click here for map)

DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDERUNG
“sleepy hollows” – BANKLEER
Performance: Thursday, Oct. 02, 2014; 2pm
Meeting Point: Spreetreppen (at Reichstagsufer behind Paul-Löbe-Haus, 10111 Berlin-Mitte) (click here for map)

DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDERUNG
“AVANT” – SKILLS
Concert performance: Thursday, Oct. 02, 2014; 7pm
Bessemerstraße 2-14 (click here for map)

BERLIN ART PRIZE
“Berlin Art Party”
Party: Thursday, Oct. 02; 6-9pm
Zwei Drei Raum, Gitschiner Straße 20-22 (click here for map)

Friday, Oct. 03, 2014

KUNSTHALLE m3
“Triptych” – PAUL BARNETT, NICOLE HEINZEL, IVAN LACAZE, MICHELLE LLOYD, KARLA MARCHESI, ENDA O’DONOGHUE, CAMERON RUDD, ALEX TENNIGKEIT
Exhibition: Oct. 04 – 12, 2014
Opening Reception: Friday, Oct. 03; 7pm
Mengerzeile 1-3 (click here for map)

PRAXES
“And Bird” – CHRISTINA MACKIE
Exhibition: Oct. 03 – Nov. 09, 2014
Opening Reception: Friday, Oct. 03; 7pm
Alexandrinenstraße 118-121 (click here for map)

DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDERUNG
“Everybody talks about the weather. We don’t” – moderated by [BLOK] with GAL KIRN, NIKOLA VUKOBRATOVIC, ANCHI CHENG, KRISTINA LEKO, JONATHAN RYALL, LISA SCHWALB, NEWSREEL FRONT
Public Seminar: Friday, Oct. 03, 2014; 11am – 8pm
Bessemerstraße 2-14 (click here for map)

Saturday, Oct. 04, 2014

DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDERUNG
“Circulation Verkehr” – DOMAS NOREIKA / ZEMAT
Performance: Saturday, Oct. 04, 2014; 7pm
Meeting Point: Estrel Hotel, Lobby, Sonnenallee 225 (click here for map)

EDEN EDEN
“Functional Sportswear S/S” – ANTHONY SYMONDS
Exhibition: Oct. 04 – Nov. 15, 2014
Opening Reception: Saturday, Oct. 04; 6-9pm
Bülowstraße 74 (Click here for map)

MOMENTUM
“Form as Being” – OMAR CHOWDHURY in dialogue with MARK GISBOURNE
Exhibition: Sep. 11, 2014 – Oct. 05, 2014
Finissage Artist Dialogue: Saturday, Oct. 4, 7-8pm
Kunstquartier Bethanien, Mariannenplatz 2 (click here for map)

DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDERUNG
“Vinagi Gotov! Always ready!” – SNEJANA KRASTEVA & PETER TZANEV
Workshop: Saturday, Oct. 04, 2014; 3-6pm
Please register at eh@district-berlin.com
Bessemerstraße 2-14 (click here for map)

L’ATELIER KSR
“Happy House” – NICOLAS PUYJALON
Exhibition: Oct. 04 – Nov. 02, 2014
Opening Reception with Performacne: Saturday, Oct. 04; 7-9pm
Grossbereenstraße 34 (Click here for map)

DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDERUNG
“‘Vocabulary Lesson’ – Techniques of preposterous history in pOst-Western art and culture” – moderated by ULRIKE GERHARDT & SUSANNE HUSSE with IEVA ASTAHOVSKA & INGA LACE, RASA NAVICKAITE, SNEJANA KRASTEVA & PETER TZANEV, DOMAS NOREIKA / ZEMAT
Public Seminar: Saturday, Oct. 04, 2014; 11am – 8pm
Bessemerstraße 2-14 (click here for map)

KREUZBERG PAVILLON
“I Have What? Chinese Peasants War: The Rhetoric to Justice” – MAO CHENYU
Screening: Saturday, Oct. 04, 2014; 8:30pm
Gartenstudio, Naunynstraße 53 (click here for map)

ATELIERHOF KREUZBERG
“Jungle of Sculptures” – GROUP SHOW
Exhibition: Oct. 07 – 10, 2014
Opening Reception: Saturday, Oct. 04; 6pm
Schleiermachstraße 31-37 (click here for map)

Sunday, Oct. 05, 2014

DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDERUNG
“Reconsiderations of the (post-)socialist experience” – moderated by ANA BOGDANOVIC, ANCA RUJOIU & MADALINA ZAHARIA, AGNE BAGDZIUNAITE / ZEMAT, MAYA MIKELSONE & KATE KROLLE
Public Seminar: Sunday, Oct. 05, 2014; 11am – 8pm
Bessemerstraße 2-14 (click here for map)

DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDERUNG
“Soviet Kitchen Table Workshop” – MAYA MIKELSONE & KATE KROLLE
Workshop: Sunday, Oct. 05, 2014; 3-6pm
Please register at eh@district-berlin.com
Bessemerstraße 2-14 (click here for map)


Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.